Få adgang gennem generalkonsulatet i Texas
Texas Medical Center (TMC) er verdens største hospitalskompleks og består af mere end 60 internationalt anerkendte hospitaler og medicinske institutioner med over 106.000 ansatte og 10 millioner patientbesøg om året. Det samlede hospitalskompleks har et anslået årligt driftsbudget på mere end 150 milliarder danske kroner, og en venture fund på 160 millioner kroner til sundheds-startups fra hele verden – også Danmark.
Flere og flere virksomheder inden for sundhedsteknologi ser dagens lys i USA og mere specifikt i Texas og Texas Medical Center. Dette skyldes koncentrationen af mange førende hospitaler på et sted, den massive patientvolume, samt muligheden for at finde førende kliniske partnere til produkter som skal testes på det amerikanske marked forud for FDA godkendelse og salg til hele det amerikanske marked.
“Vi har været etableret på det amerikanske marked i et stykke tid, men BioBro-samarbejdet mellem TMC og generalkonsulatet i Houston accelererer vores muligheder for, at vi kan blive en del af et program og marked, som giver adgang til en stor sundhedsklynge af medicinske faciliteter, der værdsætter evidens-baseret og innovativ teknologi. Den finansielle interesse fra TMCs side har også en størrelse, som vi er særdeles interesseret i og har produkterne til at understøtte,”
siger Anders Drechsler B. Jensen, President/CEO for Guldmann.
I virksomheden Neurescue er direktøren enig med Guldmann i, at BioBro-samarbejdet har accelereret innovationen.
”Neurescue er i Texas som en del af BioBro-programmet for at bringe dansk sundhedsinnovation til USA. Det har været en utrolig spændende mulighed for at skabe netværk med ledende erhvervsfolk og Key Opinion-leaders i Texas, for en startup virksomhed som Neurescue, hvor vi har det første produkt færdigudviklet, og for at begynde vores kapitel i USA”, siger Habib Frost, direktør for Neurescue.