I 2021 underskrev den danske ambassadør til Egypten Svend Olling en aftale med det egyptiske ministerie for indkøb, medicinsk forsyning, og forvaltning af medicinsk teknologi (UPA). Hensigten med aftalen var at skabe en platform, der kunne fremme samarbejdet mellem det danske handelskammer i Egypten og UPA på sundhedsområdet.
Det har sidenhen vist sig, at denne aftale har fremmet flere danske health tech virksomheders arbejde i Egypten. Disse virksomheder har kunnet tilvejebringe ekspertise på områder relateret til digitalisering af patientjournaler, online platforme for lægekonsulat med videre.
Ud over tilvejebringelse af dansk ekspertise relateret til digitalisering af sundhedsområdet, har direkte investering fra Danmark rettet mod specifikke processer og projekter på sundhedsområdet også skabt interesse for udvikling fra den egyptiske regering. Det har ofte kunne facilitere et dansk engagement. Danmark og danske virksomheder med interesse for sundhedssektoren besidder alle de nødvendige ressourcer, der skal til for at kunne skabe gensidig fremgang og velstand på langt sigt.