Indien er en af verdens førende importører inden for forsvarssektoren og har i dag verdens tredjehøjeste militære udgifter
(1).
Det indiske forsvar står dog over for en større modernisering i de kommende år. Derfor har den indiske regering i maj 2020 hævet grænsen for udenlandske direkte investeringer (FDI) i indiske virksomheder inden for forsvarssektoren fra 49 procent til 74 procent for at tiltrække udenlandsk ekspertise inden for sektoren (2). Dette betyder, at danske virksomheder nu kan have en ejerandel på 74 procent af en indisk virksomhed – og dermed have langt højere kontrol over produktionen.
Samtidig er regeringen klar til at investere 130 milliarder dollar i deres forsvar i de kommende 5-7 år
(3). På baggrund af dette forudsiger handelsafdelingen på den danske ambassade i New Delhi store eksportmuligheder for danske virksomheder.
Handelsafdelingen er klar til at hjælpe din virksomhed med at komme ind på markedet.
Søger samarbejde med danske virksomheder
Indien har stort fokus på digital transformation og på at forbedre deres kompetencer inden for informationsteknologi og softwareudvikling. Landet søger derfor at samarbejde med danske virksomheder for at kunne udvikle en lang række avanceret militær teknologi.
I forbindelse med en række politiske reformer, som skal sætte gang i udenlandske investeringer hurtigst muligt, har den indiske regering afsat midler til at minimere behandlingstiden af det nødvendige papirarbejde i forbindelse med investeringer i forsvarssektoren.
I forbindelse med den fremlagte plan fra regeringen er der planlagt indkøb af en række våben, missiler, luftforsvarssystemer, droner, overvågningsudstyr samt infrastruktur til anvendelse af kunstig intelligens (
4,
5). Dette stiller store krav til leverandørerne – og danske virksomheder er verdenskendte for at levere moderne produkter af høj kvalitet. Hvis din virksomhed ønsker at deltage i Indiens væksthistorie, er det nu, muligheden eksisterer.
Derudover inkluderer den planlagte modernisering følgende indkøb
(6):
- Hæren planlægger indkøb af 2.600 infanteri-kampkøretøjer – samt 1.700 fremtidssikrede kampkøretøjer.
- Marinen planlægger at være i besiddelse af i alt 200 skibe, 500 fly og
24 ubåde – en opgradering fra de nuværende 132 skibe, 220 fly og
15 ubåde.
- Flyvevåbnet forventes at anskaffe sig yderligere 110 jagerfly som supplement til dets nuværende 480 jagerfly.