Økonomien i Central- og Østeuropa har de seneste år været i kraftig vækst. Det har medført stigende lønomkostninger og problemer med manglende arbejdskraft for SMV’erne i regionen. Øget anvendelse af robotter og automatisering i produktionsapparatet kan sammen med større digitalisering imødekomme udfordringerne.
Tidligere har der i Central- og Østeuropa været fokus på robotisering i sværindustrien. Nu er fokus flyttet til SMV’erne, som hidtil har været karakteriseret ved en høj grad af manuelt arbejde. Med Danmarks kernekompetencer inden for mindre, innovative robotter ser markedsmulighederne lyse ud.
De øgede investeringer på området gør det central- og østeuropæiske marked særligt interessant for danske virksomheder, som producerer robotter og robotløsninger. Danmark har selv været igennem omstillingen til en mere digital og automatiseret produktion – og har derfor masser af innovativ erfaring at øse af, når central- og østeuropæerne ønsker stigninger i effektiviteten.
De danske ambassader i Prag og Budapest afholder “Danske Robotdage” fra 30. september til 2. oktober 2019. Den danske ambassade i Warszawa følger op 5.-6. november med en workshop om automatisering i den polske fødevareproduktion. Begivenhederne henvender sig til virksomheder i Danmark, som vil vide mere om efterspørgslen på robotter i Central- og Østeuropa (se faktabokse nedenfor).
Stort potentiale for robotisering
På nuværende tidspunkt er det kun hver 10. SMV i Central- og Østeuropa, der anvender robotter i produktionen. Men det anslås, at hver fjerde virksomhed, som har en årlig omsætning på over 10 mio. kr., i løbet af de næste fem år vil investere i automatisering.
”Presset for effektiviteten er stigende, og det driver virksomhederne til yderligere robotisering og automatisering. Samtidig er der mangel på teknikere og programmører. Derfor foreligger der et stort potentiale for yderligere automatisering og robotisering i Tjekkiet, Polen, Ungarn, Rusland og SNG-landene,” siger Kateřina Slánská, marketing manager i Universal Robots, Central & Eastern Europe, Russia & CIS.
Den tjekkiske viceminister for handel og industri, Petr Očko, ser øget robotisering af SMV’er som nødvendig for at overkomme fremtidige udfordringer.
”De tjekkiske SMV’er står over for en digital transformation. De har brug for automatisering og digitalisering af deres interne processer samt anvendelsen af kunstig intelligens og robotter. Kun gennem denne proces kan SMV’erne øge deres produktivitet og fokusere mere på aktiviteter, som øger deres værdiskabelse,” siger Petr Očko, viceminister for handel og industri, ansvarlig for innovation, nye teknologier, regionale innovationsstrategier og industri 4.0.