• ”Government as a platform”: GOV.UK, pendanten til borger.dk har en stærk digital tilstedeværelse, men mangler en sammenhængende national adgangs- og identitetsløsning ogmere brugervenlig frontend løsninger. Selvom UK er i proces med udrulning af Gov.uk one login, er det forventeligt, at der er brug for løsninger, der tapper ind til at indfri visionerne. Danske virksomheder kan levere løsninger, der forbedrer brugeroplevelsen og automatiserer sagsbehandling.
• Data siloer: UK står overfor udfordringer med data siloer på tværs af offentlige myndigheder, som gør det svært at udveksle data effektivt og sikkert. I Danmark har vi draget erfaringer med at bygge løsninger omkring platforme som Datafordeleren, Serviceplatformen m.fl.
• Sundhedssektoren: NHS er i gang med at digitalisere patientdata, implementere AI i diagnoser og behandling samt modernisere deres digitale infrastruktur. Dog er integrationen på tværs af sektorer en stor udfordring. Danmark har både omsorgssystemer, patientjournaler og telemedicinske løsninger, som er velintegreret..
• Cybersecurity: Med stigende cybertrusler er der behov for stærke sikkerhedsløsninger, især til kritisk infrastruktur. UK er et af de lande i Europa, som oplever flest angreb, bl.a. på deres sundhedssektor.
• Proaktiv offentlig service: Danmark har erfaring med digitale løsninger, hvor borgerne får relevante oplysninger og tjenester automatisk og fritages fra selv at skulle igennem unødige ansøgningsprocesser (fx forudfyldte skatteoplysninger, adresseændringer m.fl.). UK kigger mere og mere i den retning, også ift. hvordan vi gør i Danmark.