Danske løsninger er skræddersyet til Etiopiens ambitiøse grønne mål
Etiopien har som mål at opnå status af lavere mellemindkomstland i 2025 – og reducere udledningen af drivhusgasser med 64 procent i 2030.
Samtidig skal der sikres 100 procent adgang til pålidelig elektricitet inden 2025, både i landdistrikter og byer. Denne adgang forventes at blive sammensat af 65 procent ongrid- og 35 procent offgrid-elektricitet. Den nuværende adgang er estimeret til højest cirka 45 procent, hvoraf hovedparten er ongrid-elektricitet.
Etiopien oplever stor økonomisk vækst. Det skaber efterspørgsel på elektricitet i infrastruktur-, landbrugs- og industrisektorerne. Der er ligeledes behov for elektricitet til boligbyggerier i storskala og eksport af energi til nabolande.
Efterspørgslen på elektricitet i Etiopien forventes at blive femdoblet frem mod 2030, når eksport til nabolandene medregnes.
Den etiopiske regering planlægger at imødekomme efterspørgslen på elektricitet og nå målet om 100 procent adgang overvejende ved brug af vedvarende energiressourcer.
Samtidig skal det etiopiske energisystems robusthed i forhold til konsekvenserne af klimaforandringer styrkes ved at reducere andelen af vandkraft. I dag er energisystemet hovedsageligt baseret på vandkraft, hvilket indebærer, at mindre nedbør fører til mindre pålidelig elektricitet.
I Etiopiens nationale elektrificeringsplan (NEP) er der tale om både ongrid- og offgrid-løsninger inden for særligt hydro-, vind- og solenergi. Der er kun få etiopiske virksomheder med knowhow på området – og derfor plads til internationale løsninger.
Etiopiens ambitioner skaber forretningsmuligheder for danske virksomheder af alle størrelser fra forskellige dele af energiværdikæden.
Etiopien efterspørger:
- Globale partnerskaber og udvekslingsprogrammer
- Kommercielle investeringer
- Kapacitetsopbygning og vidensdeling
- Konsulent- og ingeniørtjenester
- Digitalisering for at muliggøre effektive detailmarkeder for el i Østafrika
Etiopisk-dansk samarbejde
Nordiske – og ikke mindst danske – løsninger og teknologier er meget kompatible med det etiopiske energisystem. Det stod klart under seminaret Nordic Energy Solutions for Global Challenges, som blev afholdt i Addis Ababa i slutningen af oktober 2019. Det gælder især løsninger vedrørende integration af vind og sol i energisystemet, som hovedsageligt er baseret på storskala-vandkraftanlæg. Derudover er der brug for prisbillige og bæredygtige løsninger til offgrid-el.
Danske virksomheder kan især bidrage med:
- Teknologier til produktion og integration af vindkraft
- Offgrid-vandpumpeteknologier, fx kombineret med solkraft
- Transmissions- og distributionsinfrastruktur
Der er allerede et tæt etiopisk-dansk samarbejde omkring udbygning med vind og integration af vedvarende energi i energisystemet i Etiopien. Dette er forankret i et myndighedssamarbejde med deltagelse af det etiopiske energiministerium, EEP (Ethiopian Electric Power) og danske Energinet, Energistyrelsen og Verdensbanken.
Også på den internationale scene har Etiopien og Danmark samarbejdet tæt – særligt i relation til FN’s verdensmål 7 om bæredygtig energi. De to lande ledte sammen energisporet frem mod FN’s generalsekretærs klimatopmøde i New York i 2019.
Det gode bilaterale forhold mellem Etiopien og Danmark og etiopisk kendskab til danske styrkepositioner skaber et potentielt gunstigt marked for danske løsninger i den etiopiske energisektor.
Offentlig-private partnerskaber
Den etiopiske regering har reformeret el-tariffen og ønsker via offentlig-private partnerskaber (OPP’er) at ændre den måde, hvorpå energiprojekter finansieres og implementeres. Fremtidige projekter inden for produktion af energi konkurrenceudsættes blandt private uafhængige energiproducenter, så prisen på elektricitet kan bringes ned. Det statsejede distributionsselskab vil være aftager og sælge strømmen videre til slutbrugerne, men yderligere reform af de regulatoriske rammer forventes at omfatte hel eller delvis privatisering.
Udviklingen af OPP’er overvejes desuden i forbindelse med udvidelse af transmissionsnettet til industriparker, jernbanelinjer, større byer, forarbejdningscentre for landbrug og fødevarer mm.
OPP’erne giver mulighed for markedsadgang for danske virksomheder med teknologier og løsninger over hele energi-værdikæden – både som underleverandører til og partnere i energiprojekter.
Forretningsvilkår i Etiopien
Etiopien er et spændende upcoming market. Rammevilkårene er dog fortsat meget vanskelige, som det også ses af “Ease of doing business”-ranglisten i Verdensbankgruppens rapport Doing Business 2020, hvor Etiopien er placeret som nummer 159 ud af 190 lande. Den danske ambassade i Etiopien og The Trade Council kan bistå danske virksomheder med at navigere i reguleringerne på markedet, finde etiopiske partnere, facilitere højniveaumøder og meget mere.
Vil du sælge løsninger til den etiopiske energisektor?
Så kontakt den danske ambassade i Addis Ababa og hør nærmere om mulighederne: