40% af Belgiens offentlige bygninger skal være klimaneutrale inden 2030
Kan I levere løsninger inden for klimaneutral byudvikling, så er der måske nye muligheder i Belgien. Lær mere om de belgiske projekter i forbindelse med EU-genopretningsmidlerne her.
Den føderale regering i Belgien har afsat intet mindre end 1,5 milliarder euro til at energirenovere offentlige og private bygninger over hele landet de næste par år. Og renoveringerne skal være grønne med bæredygtighed, innovation og holdbarhed i centrum. Fokus er på at nedbringe brugen af fossile brændstoffer og udledning af drivhusgasser.
Allerede nu er det en oplagt mulighed at få danske erfaringer i spil i samarbejdet med belgiske aktører i udviklingen af mere bæredygtige byområder med sunde bygninger og grønne løsninger i Belgien.
Kunne din virksomhed tænke sig at vide mere om muligheden for at præge de belgiske projekter i forbindelse med genopretningsplanen, så kontakt The Trade Council i Bruxelles (se kontaktinfo nedenfor).
Større fokus på bæredygtige bygninger i Belgien
I kølvandet på coronakrisen står Belgien og resten af EU midt i processen med at genstarte økonomien ved blandt andet at prioritere projekter med fokus på mobilitet og sætte skub i den grønne omstilling. I forsøget på at reducere landets samlede udledning af drivhusgasser med lidt over en tredjedel inden 2030 vil de belgiske myndigheder især vende blikket mod byggesektoren. Her skal energieffektivisering af bygningsmassen og udskiftning til grønne energikilder placeres i centrum for at nå dette klimamål. Helt specifikt skal 40% af de offentlige bygninger i Belgien være klimaneutrale inden 2030. Det skal ske blandt andet med hjælp fra 5,9 milliarder euro fra EU’s genopretningsfond.
Allerede nu ser vi adskillige grønne projekter under forberedelse i Belgien. Og dette er blot begyndelsen. Blandt andet ønsker regeringen i Flandern at søsætte et stort program til energirenovering af private hjem, som har til formål at lokke nye ejere til at energieffektivisere deres hjem ud fra blandt andet energimærkningsordningen og –tilskud. Derudover er der på landsplan fokus på at eliminere brugen af risikable materialer såsom asbest i bygningsmassen.
Den danske ambassadør i Belgien, Odd Sinding, ser oplagte muligheder for et tættere samarbejde med Belgien om klimaudfordringerne.
”Belgien og Danmark har så meget tilfælles. Stærke værdier med fokus på bæredygtighed. Og der er et klart innovationspotentiale i vente ved et samarbejde mellem de to lande. Som jeg ser det, kan vi lære en masse af hinanden.”
Skal din virksomhed eller organisation være med?
Selvom der på nuværende tidspunkt kun er tale om et foreløbigt overblik over den nationale genopretning, bliver det yderst interessant at følge belgiernes endelige plan, når den skal afleveres til godkendelse i EU-Kommissionen i slutningen af april 2021.
The Trade Council i Bruxelles er ved at udarbejde forskellige aktiviteter, som kan hjælpe danske virksomheder med at bidrage til de mange spændende projekter, de belgiske beslutningstagere og aktører har på tegnebrættet. Hvis din virksomhed eller organisation kan bidrage med noget ift. bæredygtige bygninger, byudvikling og/eller cykelmobilitet, så kontakt The Trade Councils energi og klimarådgiver Helle Redder Momsen på [email protected].