10:00 Velkommen og kort introduktion om den nye ’Eksport- og investeringsfremme pakke’ samt aktiviteter i Norge i 2020 ved Axel Klafstad, Seniorrådgiver Energi, Danmarks Ambassade i Oslo. Danmarks Ambassade i Oslo arbejder for at skabe vækst for dansk erhvervsliv i Norge. Axel Klafstad har siden 2017 arbejdet dybtgående med den maritime branche og har opbygget et bredt netværk.
10:15 Kort indlæg ved Klaus Rostell, International Chef, Danske Maritime.
Danske Maritime er en interesseorganisation, som repræsenterer over 100 danske leverandører i den maritime sektor. Danske Maritime varetager danske virksomheders interesser nationalt og internationalt.
10:30 Muligheder inden for grøn shipping i Norge, ved Roel Zwart, DNV GL Energy Markets & Technology.
DNV GL Energy Markets & Technology er en rådgivningstjeneste, som bistår virksomheder med analyser og indsigter – bl.a. markedsanalyser og rapporter. Roel Zwart er ansvarlig konsulent for en analyse omkring mulighederne i grøn shipping i Norge, som DNV GL har udarbejdet for Danmarks Ambassade i Oslo.
11:00 Status på den maritime næring på Vestlandet ved Henrik Grung, Partner i Advokatfirmaet KVALE, Styremedlem og leder af risikoudvalget i Sparebanken Møre.
Kvale er et af Norges førende advokatfirmaer, som er stærkt repræsenteret i den maritime sektor på Vestlandet i Norge. Henrik Grung er baseret i Ålesund, hvor han rådgiver nogen af Norges førende maritime virksomheder.
11:20 Q&A
11:30 Afslutning