Gå til indhold
Egypten

På vej mod en digitaliseret sundhedssektor

Efter en lang periode præget af eftervirkninger af COVID-19, har Egypten iværksat en omfattende digitaliseringsstrategi af landets sundhedssektor – og der er stor interesse for danske løsninger.

Den egyptiske regering annoncerede for nyligt dens intention om en gennemgående digitalisering af hele landet på tværs af samtlige sektorer. Meget tænkes at stå bag den ambitiøse intention, men noget tyder på, at den primære drivkraft er opfyldelsen af Egyptens 2030 IKT-strategi, hvor digitalisering af især landets sundhedssektor fremstår som et centralt punkt på dagsordenen.

Regeringen har planlagt at digitalisere landets sundhedssektor med henblik på at optimere effektiviteten af den pleje, som kan tilbydes til landets patienter samt på at reducere generelle omkostninger på langt sigt. Denne transformation har i høj grad været accelereret af COVID-19-pandemiens udbrud i foråret 2020, som resulterede i en skarp forøgelse af behovet for især kommunikations- samt informationsteknologi på sundhedsområdet. 

Det understregede den egyptiske minister for kommunikations- og informationsteknologi Amr Talaat i et interview til den egyptiske avis Daily News Egypt. Han udtalte også, at Egypten for nuværende ser en stigende nødvendighed af at indsamle og behandle data på sundhedsområdet for at kunne imødekomme lignende pandemier i fremtiden.

National lovgivning inden for sygesikring sikrer langsigtet digital implementering

Efter adskillige års planlægning og indvielsen af et pilotprojekt i Port Said i 2019, er Egypten begyndt på at udrulle en ny national lovgivning for sygesikringer. Det forventes, at implementering af lovgivningen gradvist vil fortsætte i løbet af de næste 15 år, hvorefter Egypten vil stå med et langtidsholdbart fundament for landets sygesikringer.

Det forventes, at de nye sygesikringer vil tilvejebringe adskillige muligheder for nationale såvel som internationale firmaer med interesse i sundhedssektoren på både kort og langt sigt. I forlængelse af digitaliseringsprocessen - og født af et generelt ønske om at forbedre landets sundhedssektor - har Egypten udtrykt interesse for at indgå nye partnerskaber med multinationale virksomheder. Disse skal bistå landet med at opnå et højere digitaliseringsniveau inden for sundhedssektoren.

offentlig-private partnerskaber

I Egypten eksisterer der et grundlæggende behov for partnerskaber i landets sundhedssektor, hvilket har afledt omfattende muligheder for især danske virksomheder, som er beskæftiget med health tech.

I løbet af de seneste år har flere lokale start-ups sat fod indenfor markedet, heriblandt den egyptiske app Chefaa, som giver egyptiske borgere mulighed for at kunne bestille medicin fra det nærmeste apotek digitalt. I relation til førnævnte voksende behov for en grundlæggende digitalisering af den egyptiske sundhedssektor, er Chefaa vokset markant siden sin indtræden på markedet.

Eksempler som dette illustrerer den egyptiske sundhedssektors generelle parathed til forandring og innovative tiltag. Danmark har tidligere været vidne til en grundlæggende digitalisering af landets sundhedssektor. Det antages derfor, at Danmark og danske virksomheder generelt vil kunne spille en essentiel rolle i Egyptens digitale transformation.

danske styrker inden for digitalisering af sundhedssektoren

  • Omfattende ekspertise på baggrund af bredt uddannelsesgrundlag.
  • Grundlæggende kendskab til udviklingen af digitalisering.
  • Praktisk erfaring med implementering af innovative initiativer.

Dansk-egyptisk samarbejde skaber effektive og profitable projekter

I 2021 underskrev den danske ambassadør til Egypten Svend Olling en aftale med det egyptiske ministerie for indkøb, medicinsk forsyning, og forvaltning af medicinsk teknologi (UPA). Hensigten med aftalen var at skabe en platform, der kunne fremme samarbejdet mellem det danske handelskammer i Egypten og UPA på sundhedsområdet.

Det har sidenhen vist sig, at denne aftale har fremmet flere danske health tech virksomheders arbejde i Egypten. Disse virksomheder har kunnet tilvejebringe ekspertise på områder relateret til digitalisering af patientjournaler, online platforme for lægekonsulat med videre.

Ud over tilvejebringelse af dansk ekspertise relateret til digitalisering af sundhedsområdet, har direkte investering fra Danmark rettet mod specifikke processer og projekter på sundhedsområdet også skabt interesse for udvikling fra den egyptiske regering. Det har ofte kunne facilitere et dansk engagement. Danmark og danske virksomheder med interesse for sundhedssektoren besidder alle de nødvendige ressourcer, der skal til for at kunne skabe gensidig fremgang og velstand på langt sigt.

DIN KONTAKT I KAIRO

Vil du vide mere om dine muligheder i Egypten? Så kontakt os og hør nærmere:

Loading...