Medvind på det amerikanske Havvindmarked skaber muligheder for danske virksomheder
Amerikanske østkyststater og Californien har forpligtet sig til at opføre 50 GW havvind inden 2045. For at indfri staternes ambitioner, skal industrien nu i gang med at opbygge en lokal forsyningskæde. Det skaber store muligheder for danske underleverandører, som er godt positioneret til at blive en del af væksteventyret.
Efter flere års forsinkelser er der endelig hul igennem på havvindmarkedet i USA. New Jersey har taget det første spadestik til USAs første havn dedikeret til havvind, og senest har Vineyard Wind sikret finansiering på 14,6 mia. kroner. til det første kommercielle havvindprojekt lige ud for Massachusetts kyst. Projekterne markerer startskuddet på den ketchupeffekt, man længe har talt om på markedet i USA. Danske virksomheder inden for vindindustrien skal derfor kigge over Atlanten for eksportmuligheder, nu mere end nogensinde før.
muligheder på alle tre kyster
”Det er ikke længere kun østkysten, som er i rivende udvikling - også Californien har meldt sig på banen med en forpligtelse på 10 GW. Dertil kommer potentialet i Texas, Louisiana, Mississippi og Alabama, hvor vi oplever et stigende fokus på havvind i den Mexicanske Golf. Min opfordring til virksomhederne er derfor også, at man bør handle nu, hvis man vil være med til at blæse liv i projekterne.”
partnerskaber og lokal tilstedeværelse er nøglen til succes
At gøre forretning i USA kræver på mange måder en anden tilgang, end den mange danske virksomheder har haft til det europæiske marked. Biden-administrationen har bl.a. gjort det klart, at den grønne omstilling skal skabe gode lokale arbejdspladser. Derfor vil det kræve lokale investeringer og partnerskaber, hvis danske virksomheder skal lykkes – USA er kort sagt ikke et pendlermarked.
”I Europa har vi i mange år kæmpet for at reducere omkostningerne, og det er noget amerikanerne nu får glæde af. Men for at vinde ordrer herovre er omkostningsfokus ikke nok. For amerikanerne er der er også andre nøglefaktorer, der er i spil, både i forhold til lokal tilstedeværelse, det forretningsmæssige og ikke mindst det kulturelle. Det kan derfor være en stor fordel at finde en lokal partner, som ved, hvad der skal til for at vinde et udbud.”
Handlingsplan for styrket grøn eksport til usa
Initiativet på havvind rummer bl.a. følgende:
- Myndighedssamarbejde, bl.a. mellem Energistyrelsen og med det amerikanske Energiministerium (DOE).
- 1. mio. kr. bl.a. til styrkelsen af det strategiske eksportsamarbejde i Wind Energy Advisory.