Gå til indhold
Kina

Kinesisk ’silver economy’ – potentiale for endnu et eksporteventyr

Kina er under hastig demografisk forandring. Befolkningen bliver ældre, og der fødes færre børn. Det vil forandre den kinesiske økonomi og skaber muligheder for virksomheder, hvis løsninger er innovative og målrettet ældresektoren.

Der er store demografiske forskydninger i gang i Kina. Ifølge den seneste folketælling udgjorde andelen af kinesere over 60 år 18,7 pct. af befolkningen, hvilket er 5,4 procentpoint højere end i 2010. I 2040 forventes andelen at udgøre 28 pct., hvilket svarer til ca. 400 mio. mennesker.

Samtidig med at kineserne bliver ældre, er fødselsraten faldende. Den kinesiske befolkning har også foretaget en gigantisk migration fra land til by, og dermed kan der være langt hjem for de unge i byerne, der skal tage sig af de ældre familiemedlemmer på landet.

Flere ældre skal derfor have deres plejebehov dækket af private og offentlige tilbud. Det forudsætter massive kapacitets- og effektivitetsudvidelser i den kinesiske ældresektor, ikke mindst i landområderne hvor mange fattige ældre er ladt tilbage uden adgang til basal pleje. Udvikling af innovative løsninger til Kinas boomende ”silver economy” er altså ’top of mind’ blandt de kinesiske beslutningstagere.

Innovative løsninger på femårsplanen

I den fjortende og seneste femårsplanen (2021-2025) understreges behovet for udvikling og udbredelse af innovative løsninger målrettet ældre. Her nævnes velfærdsteknologiske løsninger, der effektiviserer den daglige pleje og omsorg, samt løsninger der øger ældres mobilitet i eget hjem og det offentlige rum. Dertil kommer øget anvendelse af IT og kunstig intelligens sammen med såkaldte ”smart health care products”, der blandt andet tæller robotter og telemedicin. Alt sammen teknologier der har til formål at lette presset på sektoren.

For at fremme udviklingen og anvendelsen af disse avancerede og innovative løsninger, planlægges der ifølge femårsplanen etablering af ti ”silver economy”-industriparker rundt omkring i Kina, bl.a. i Beijing, Guangdong og Chongqing. Disse har til formål at fremme internationalt og tværprovinsielt samarbejde og gennemføre pilotprojekter inden for ældresektoren. Dertil vil der blive udpeget et netværk af modelbyer, som skal opføre nye faciliteter, der kan anvendes af ældresektoren.

Disse industriparker vil være et oplagt sted at starte for danske virksomheder med produkter, der adresserer udfordringerne for Kinas ældresektor. I industriparkerne vil danske virksomheder kunne få adgang til både et kinesisk netværk af interessenter og det kinesiske marked.

Hvordan kan The Trade Council hjælpe?

The Trade Council Kina har i kraft af et samarbejde på tværs af de nordiske lande skabt en platform kaldet ’Nordic Healthy Cities’. I Nordic Healthy Cities projektet samarbejder vi med flere af de toneangivende provinser og kan give adgang for virksomheder med løsninger til Kinas ’silver economy’.

For SMV’er der har mod på udfordringen tilbyder The Trade Council et ’Scope your business model’-program som hjælpe med at fintune og klargøre virksomhedens value proposition til det kinesiske marked.