Innovation binder Danmark og Indien tættere sammen
Både da Lars Løkke Rasmussen mødte sin indiske ditto Narendra Modi og da Uddannelses- og Forskningsminister Tommy Ahlers tog imod sin indiske kollega, Harsh Vardhan, i København blev det slået fast, at samarbejdet mellem Indien og Danmark er i rivende udvikling.
Mødet i København resulterede i underskrivelsen af en samarbejdsaftale, der skal sikre endnu tættere samarbejde inden for forskning, innovation og teknologi mellem Danmark og Indien, verdens syvende største økonomi.
Det nye samarbejde betyder, at Innovationsfonden i 2018 vil uddele 15 millioner kroner til Indo-Danske forsknings- og innovationsprojekter inden for energi og vand.
Har meget at tilbyde hinanden
Der er brug for innovative løsninger inden for energi og vand sektoren. For med Indiens eksplosive vækst følger en række miljømæssige udfordringer, som blandt andet betyder at 6 ud af verdens 10 mest forurenede byer ligger i Indien.
Det er derfor uhyre interessant for danske virksomheder at tage turen til Indien. For trods enorme kapaciteter i digitale teknologier, skriger Indien på løsninger inden for miljø, klima og landbrug, der netop skal sikre at landet i højere grad kan balancere den økonomiske og industrielle udvikling.
Innovations-hub Indien
”Danmark er særligt stærk inden for vedvarende energi, maritime forhold, landbrug og fødevareforarbejdning, ligesom de er stærke inden for genbrug af vand – hvilket blot er nogle af de unikke muligheder som Danmark kan tilbyde.” utalte den indiske ambassadør i Danmark, Ajit Gupte, i forbindelse med det Nordisk-Indiske topmøde i april.
The Trade Council har i samarbejde med Uddannelses- og Forskningsministeriet syv innovationscentre rundt i verden. Et af dem ligger i New Delhi med en afdeling i Bangalore. Formålet er at danske virksomheder kan få sparring agere i de forskellige innovations-hubs samt at den nyeste viden fra verdens pulserende videns-hubs, kommer hjem til Danmark.
vil du vide mere om innovation centre denmark i indien?
Så kontakt os og hør nærmere.